Serwis sponsorowany przez:
[Strona początkowa] [Testy opon] [Forum] [Bezpłatne ogłoszenia]
Wybierz opony
Opony
Opony letnie osobowe
Opony letnie dostawcze
Opony letnie terenowe
Opony całoroczne osobowe
Opony całoroczne dostawcze
Opony całoroczne terenowe
Opony zimowe osobowe
Opony zimowe dostawcze
Opony zimowe terenowe
Opony motocyklowe
Opony do quadów
Opony rolnicze
Ciekawe wątki z forum
Jakie opony letnie
Nowe czy używane
Hałasujące opony
Testy opon ADAC

Brak połączenia: http://www.opony.autko.pl/testy/testy_html.php?C=_START&LIMIT=10&1485284957

Artykuł [pierwsza strona]

 

 Odczytywanie danych z opon

Na boku opony znajdują się wszystkie podstawowe informacje na jej temat. Można je uznać za "kartę identyfikacyjną" opony.

Każda opona powinna zawierać standardowe informacje takie jak:

1. Szerokość przekroju opony wyrażona w mm.

2. Procentowy stosunek wysokości przekroju opony do szerokości przekroju opony

3. Konstrukcja (R = opona radialna)

4. Średnica obręczy wyrażona w calach.

5. Maksymalne obciążenie eksploatacyjne (indeks nośności)

6. Symbol prędkości

7. TUBELESS - opona bezdętkowa

8. Oznaczenie i numer zatwierdzenia przez ECE

9. Oznaczenie miejsca znacznika zużycia bieżnika

10. Właściwości M&S (błoto i śnieg) opony w warunkach zimowych

11. Oznaczenie testu i klasyfikacji opony jako nadającej się do użytku w ekstremalnych warunkach zimowych

12. Data produkcji (tydzień, rok: dekada 1990-1999)

13. Oznaczenie zgodności z przepisami Wydziału Transportu

14. Kod DOT producenta

15. Kraj produkcji

16. Nazwa marki

17. Szczegółowe dane na temat konstrukcji opony (DOT)

18. Oznaczenie ciśnienia i nośności (DOT)

19. Rodzaj opony (radialna)

20. Oznaczenie wymagane na terenie USA

21. Lokalizacja znacznika zużycia bieżnika opony w warunkach zimowych

 

Znaczenie danych umieszczonych na oponie:

Pozycja 1: Szerokość przekroju opony to liniowa odległość wyrażona w milimetrach pomiędzy zewnętrznymi krawędziami ścianek bocznych napompowanej opony, z pominięciem nierówności wynikających z oznaczeń, ozdób, pasów zabezpieczających lub obręczy.

Pozycja 2: Wysokość przekroju jest połową różnicy pomiędzy całkowitą i nominalną średnicą obręczy. Z biegiem czasu, kształt opon zmienił się z okrągłego na bardziej płaski i szerszy. Wpłynęło to na zmianę zależności lub  współczynnika kształtu (A/R) wysokości do szerokości przekroju ze 100% na 70%, 60%, 50% i poniżej.

Pozycja 3: Konstrukcja opony radialnej jest oznaczona literą "R" w rozmiarze opony na ściance bocznej.

Pozycja 4: W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat średnica obręczy uległa powiększeniu. Uważana niegdyś za maksymalną średnica 16" dzisiaj jest już standardem.

Pozycja 5: Indeks nośności opony jest liczbą wskazującą maksymalne obciążenie, które może być przenoszone przez oponę przy oznaczonej odpowiednim symbolem prędkości i ciśnieniu powietrza. Należy jednak pamiętać, że każdy indeks dotyczy maksymalnej prędkości 210 km/h. Maksymalne indeksy nośności powyżej tych prędkości należy zredukować.

W przypadku opon nie zawierających danych (np. opony klasy ZR) w celu ustalenia maksymalnego indeksu nośności należy skonsultować się z producentem opon.

Pozycja 6: Wskaźnik prędkości opony stanowi część indeksu prędkości i jest liczbą, lub literą, wskazującą maksymalną prędkość, przy której dana opona może przenosić dozwolone obciążenie (oprócz prędkości powyżej 210 km/h).

Indeksy nośności i prędkości są umieszczone na obydwu ściankach bocznych opony. Pierwszy numer oznacza maksymalne obciążenie eksploatacyjne dla opon POJEDYNCZYCH, natomiast druga liczba - dla opon podwójnych. 

Możliwe jest stosowanie opon zimowych klasy M&S o indeksie prędkości niższym od prędkość samochodu. W niektórych państwach konieczne jest umieszczenie na przedniej szybie naklejki wskazującej maksymalną prędkość opony. Po założeniu opon prędkości tej nie wolno przekraczać. 

Pozycja 7: Słowo "TUBELESS" oznacza, że dana opona jest oponą bezdętkową.

Pozycja 8: Znak i numer zatwierdzenia oznacza, że opona spełnia wymogi normy ECE-R30.

Pozycja 9: Wskazuje miejsca, w których znajdują się znaczniki zużycia bieżnika opony (1.6 mm). W przypadku, gdy opona zużyje się w takim stopniu, że znaczniki będą na tym samym poziomie, co znajdujące się obok nich żebra bieżnika, oznacza to, że głębokość bieżnika osiągnęła minimalną dopuszczalną wartość 1.6 mm.

Pozycja 10: Litera "M&S" oznaczają, że dana opona jest oponą zimową przeznaczoną do jazdy na nawierzchniach pokrytych lodem i śniegiem.

Pozycja 11: Opona została przetestowana zgodnie z procedurami ISO i zatwierdzona do użytku w ekstremalnych warunkach zimowych.

Pozycja 12: Na oponach wyprodukowanych przed rokiem 2000 data produkcji oznaczona jest za pomocą 3 cyfr na końcu numeru seryjnego, gdzie dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień, a trzecia - rok produkcji. Symbol ◄ oznacza dekadę lat 90. Od roku 2000 zaczęto stosować oznaczenie 4-cyfrowe, w którym cyfry trzecia i czwarta oznaczają rok produkcji.

Pozycja 13: Symbol "DOT" oznacza zgodność z  przepisami amerykańskimi.

Pozycja 14: Kod DOT producenta stanowi zakodowaną wartość i znak identyfikacyjny konstrukcji zgodne z przepisami amerykańskimi.

Pozycja 15: Kraj produkcji oznacza kraj na terenie, którego opona została wyprodukowana.

Pozycja 16: Nazwa marki opony (zawiera nazwę rodziny i konstrukcji opon, np."Carat Exelero", "Carat Attiro", "Diadem Linero", itd.).

Pozycja 17: Szczegółowe dane na temat konstrukcji opony wymagane przez Wydział Transportu USA (DOT).

Pozycja 18: Maksymalne obciążenie eksploatacyjne i ciśnienie powietrza zgodne z przepisami obowiązującymi na terenie USA, Kanady i Australii.

Pozycja 19: "RADIAL" oznacza oponę o konstrukcji radialnej.

Pozycja 20: Oznaczenie wymagane przez przepisy konsumenckie na terenie USA odnośnie klasyfikacji UTQG (jednorodna klasyfikacja jakości opon)

Pozycja 21: Wskazuje miejsca, w których znajdują się znaczniki zużycia bieżnika (o wysokości 4 mm). W przypadku, gdy opona zużyje się w takim stopniu, że znaczniki będą na tym samym poziomie, co znajdujące się obok nich żebra bieżnika, oznacza to, że wysokość bieżnika spadła do 4 mm. Ze względu na bezpieczeństwo jazdy w warunkach zimowych opony, w których wysokość bieżnika wynosi mniej niż 4 mm należy wymienić.

 

Źródło: opracowano na podstawie materiałów producenta. 

 

 

 

Ogólne

Innowacyjne technologie

Z historii opon

Kącik 4x4


Opony Opony